X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دامنه چیست؟ تعریف دامنه یک سایت و انتخاب یک دامنه مناسب

شنبه 14 مهر 1397 ساعت 14:30

دامنه ها منحصر به فرد هستند و آدرس اینترنتی هر وب سایتی است به طوری که برای انسان ها  قابل خواندن باشد. آنها از سه بخش تشکیل شده اند، که شامل: یک دامنه سطح بالا (گاهی اوقات پسوند و یا دامنه پسوندی نامیده می شوند)، نام دامنه (یا آدرس IP) و یک زیر دامنه اختیاری است.

سئو در مشهد

ترکیبی تنها متشکل از نام دامنه و دامنه سطح بالا به عنوان یک " دامنه ریشه " شناخته می شود. عبارت " http://" بخشی از URL یک صفحه است،و جزئی از نام دامنه نیست و به عنوان "پروتکل" شناخته می شود.

بیایید هرکدام از این عناصر را بیشتر بررسی کنیم:

دامنه سطح بالا (Top-level domain)

دامنه سطح بالا (TLD) اصطلاح رسمی برای پسوند است که در انتهای نام دامنه ظاهر می شود. برخی از  نمونه های دامنه های سطح بالا عبارتند از:

 • .com
 • .net
 • .org
 • .edu

شما احتمالا با TLD های بالا آشنا هستید، در واقع بیش از 1000، TLD وجود دارد که وبسایت ها بتوانند آن را انتخاب کنند. که شامل مواردی مانند: .book، .clothing، .dog و lifeinsurance. و همچنین TLDs ممکن است با کلمات اختصاری کشورهای خاص و یا قلمروهایی نظیر .uk (انگلستان) و یا .dk (دانمارک) ترکیب شوند. این TLD های خاص کشور ها (و گاهی اوقات منطقه) به عنوان دامنه های سطح بالا در سطح کشور و یا ccTLD شناخته می شوند.

نام دامنه

نام دامنه سطح دوم یک سلسله مراتب دامنه است (پس از دامنه سطح بالا). نام دامنه در یک TLD مشخص (که دامنه ریشه نامیده می شود) از نمایندگان آن خریداری شده و نشان دهنده مکان مشخص و منحصر به فرد یک وب سایت است. در مثال های زیر، نام دامنه به صورت پررنگ نشان داده شده است:

 • example.org
 • https://moz.com
 • blogspot.com

موتورهای جستجو از کلمات کلیدی موجود در نام دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می کنند (که موجودیت یک دامنه را نشان می دهند)، اما در زمان بهینه سازی دامنه ریشه خود برای موتورهای جستجو باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که یکی از توابع خاص الگوریتم گوگل این است که با کلمه های کلیدی دقیقا مطابق با دامنه ها مبارزه کند.

دامنه ریشه

اصطلاح "دامنه ریشه" در ابتدا در زمینه DNS (سرورهای دامنه نام) ایجاد شد، این اصطلاح معمولا به ترکیبی از نام دامنه منحصر به فرد و دامنه سطح بالا (پسوند) اشاره می کند تا یک آدرس وب کامل را ایجاد کند. " دامنه ریشه وب سایت شما بالاترین صفحه در سلسله مراتب سایت شما (احتمالا صفحه اصلی شما) است. صفحات فردی و یا زیر دامنه ها می تواند از دامنه ریشه ساخته شود، اما هر صفحه URL باید از نظر فنی شامل یک دامنه ریشه یکسان باشد تا بتواند به عنوان بخشی از وب سایت شما در نظر گرفته شود.

نمونه هایی از دامنه های ریشه عبارتند از:

 • com
 • net
 • gov

تمام صفحات در یک وب سایت دارای یک دامنه ریشه ی مشابه هستند، و هیچ دو وب سایت متفاوتی نمی توانند یک دامنه ریشه ی مشابه داشته باشند.

از آنجایی که دامنه های ریشه به جای صفحات خاص وب، تمام وب سایت را نمایش می دهند، شمارش لینک های دامنه های ریشه به جای پیوند های URL (صفحات) می تواند روش دقیق تری برای تعیین اندازه پروفایل پیوند ورودی سایت شما باشد (به طور کلی، دامنه های ریشه پیوندی بیشتر برای شما بهتر است) . ابزارهایی مانند Link Explorer و یا Majestic می توانند به شناسایی تعداد کل و هویت خاص دامنه های ریشه مرتبط با سایت شما کمک کنند.

زیر دامنه

زیر دامنه ها سطح سوم یک سلسله مراتب دامنه هستند و بخش هایی از دامنه سطح بالا هستند. آنها در مقابل دامنه ریشه اضافه می شوند و از نام دامنه با یک نقطه از آن جدا شده اند.

به عنوان مثال، "blog.example.com" و "english.example.com" هر ​​دو زیر دامنه، دامنه ریشه "example.com" هستند. زیر دامنه ها رایگان هستند.

دو مورد از رایج ترین زیر دامنه ها عبارتند از:

 • http://www.example.com )  یک زیر دامنه استwww)
 • http://example.com (دارای زیر دامنه نیست)

این ها همچنین زیر دامنه هایی هستند که معمولا به اشتباهات کانونیزاسیون منجر می شوند.

با مقاله بعدی ما در مورد نقش انتخاب دامنه در سئو و تاثیراتی که در بهینه سازی موتورهای جستجو دارد همراه باشید.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد